Categories
Turkish

Türkçe Programlama Dili – 2. Bölüm

Bir süre önce yayınladığım “Türkçe Programlama Dili” yazısının üstünden çok geçmedi ki, konuyla ilgili bazı arkadaşlarla telefonlaşmalarız ve Twitter üstünden sohbetlerimiz oldu, ve üstüne konuyla ilgili Mehmet Akif Akkuş arkadaşımız makaleye çok ilgi çekici bir seri yorum ekledi. O yüzden, bu devam yazısını yazma ihtiyacı hissettim.

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var; böyle bir fikir, şimdilik sadece eğitimsel olarak olsa da, zaten uygulamaya konmuş. http://turkceprogramlamadili.org adresindeki çalışma gerçek bir dil olmasa da, hem ilgi çekici bir kaynak, hem ön calışma niteliklerinde. Üstelik,  konuyla ilgili eğitici Youtube videoları da yayınlamış durumda. Elbette ki dille ilgili bazı itirazlarım ve önerilerim var; ancak onları https://github.com/mehmetakifakkus/turkceprogramlamadili/issues/created_by/esokullu adresinden paylaşmayı daha uygun gördüm.

İkinci olarak şunları da belirtmek istiyorum. Evet, “Türkçe Programlama Dili” polarize edici bir konsept; yani bu fikrin sevenleri olduğu kadar nefret edenlerin de olduğunu farkettim.

Olumsuz bakanlar haksız sayılmazlar; ek bir Türkçe programlama dilinin,

  • yeni programcılarımızı standartlardan uzaklaştırıp dünyadan iyice izole edeceğini,
  • üstelik günün sonunda programlama öğrenen herkesin mevcut standart dillere (yani PHP, Java, C#, Go gibi) geçiş yapacaklarını düşünüyorlar.
  • dolayısıyla gereksiz bir uğraş olduğunu,

Ilk iki noktaya katılıyorum; fakat amaç da programcılarımızı “ulusal programlama dilimiz” ile kısıtlamak değil zaten…

Ama son noktaya, yani “gereksiz bir uğraş olduğu”na bütünüyle karşıyım. Bunla ilgili en iyi örneği bana Devrim adlı bir arkadaşım verdi; özellikle çocukluk çağında Türkçe bir programlama dili muazzam faydalı olur. Ne de olsa, Türkiye’de hemen hemen 16-18 yaşına kadar dokümantasyon okuyacak İngilizce’ye gelmek neredeyse imkansız. Bir Türkçe programlama dilinin en büyük kazanımı, çocukların daha 6-8 yaşından itibaren programlama yapmayı lego yapar gibi yapabilecek, ve daha da önemlisi, yaptıkları şeyi gerçekten anlayabilecek olmaları.

Sonuç olarak; bunun sadece çocuklar için yapılacak bir yatırım olması argümanı dahi yapılacak yatırımın haklılığını kanıtlar nitelikte. Dünyadaki başarı hikayelerinde hep duyarız “programlama 6 yasında başladı” şeklinde anektodlar… Artık klişe olmuşlardır. Farkındaysanız bizde hiç böyle hikayeler yok; varsa yoksa Commodore kitapçığından çıkan örnekleri kopyalayıp ekrana geçirmiş olanlarımız var (ben de dahil) ki bu yeterli değil, çünkü yaptığımızı yeterince anlamıyorduk, dolayısıyla tekrarlanabilirliği ve oynanabilirliği düşüktü.

Tüm bunlar ışığında, Türkçe bir programlama dilinin var olmasının, ve http://turkceprogramlamadili.org adresinde temeli atılan çalışmanın ilerletilip gerçeğe dönüştürülmesi yönünde hepimizin taşın altına elimizi koymamız gerektiğinin düşüncesindeyim.

Tebrikler Mehmet Akif Akkuş, ve benle iletişime geçtiğin için de teşekkürler.


Ek Kaynaklar

Basit seviyede bir grup dersler:

Online Topluluklar:


Bu yazıyı beğendiyseniz yeni makalelere abone olmak için sayfanın en aşağısındaki kutuya email’inizi bırakabilirsiniz. Haftalık olarak yazılar yazıyor olacağım. Ama genelde İngilizce olacak


(you must be logged in to rate)

Leave a Reply