Categories
Turkish

avukat-pazar.com

This is probably the last (or one of the rare) Turkish idea(s) that I’m going to post on this blog. So please bear with me 😉

AvukatPazar, adından da anlaşılabileceği gibi, bir avukat pazaryeri uygulaması.

Kaliteli bir avukat bulmak çok zor. Genelde eş dost aracılığıyla ilerleyen bu süreç, milennial jenerasyonun toplumda baskın biçimde yerini almasıyla beraber yerini yemeksepeti, çiçeksepeti ve temizlikyolda örneklerinde olduğu gibi O2O (online to offline) servislere bırakacak. Böylece beraberinde bir itibar haritası da gelecek; ki servislere verilen feedback’lerle oluşan bu itibar haritasının en iyi çalışacağı alanlardan biri de gerçekten hukuk hizmetleri. Ne de olsa, kimse “baro” larla uğraşmak ve birinin hayatını kaydıracak kadar ciddi durumlarla sonuçlanabilecek bir mekanizmayı tercih etmiyor, bu geri bildirim mekanizmasını bir app/uygulama üstünden işletmek daha anlamlı.

Pazar büyüklüğünü bilmiyorum; ama devasa olduğunu tahmin etmek güç olmamalı…

Belirtmem gerekir; bu iş modelinin yurt dışında da örnekleri var:

  • LegalZoom: bu daha çok belirli ve çok kullanılan servisleri (şirket kurulumu, vesayet belirleme gibi) sepete koyduğunuz ve bu işleri size birkaç soru sorarak hızlıca otomatik yapan bir site.
  • Upcounsel: bu tam bir “avukat pazarı” uygulaması; çünkü avukatlarla müvekilleri bir araya getirmeye yarıyor ve içinde bir itibar haritası mekanizması işliyor.

Her ikisi de ihtiyaç duyulan servisler ama ben bu yazıda daha çok UpCounsel’a yoğunlaşacağım.

Aşağıda uygulamanın nasıl çalıştığı görülüyor:

Ana Sayfa (login sonrası)

Görüleceği üzere solda daha önce çalıştığınız avukatlar, sağda açık faturalar ve en altta de önceki yaptığınız işler görülüyor. Eğer içerik yoksa ürünü tanıtan bir görsel var…

Is Ekleme Ekranı

İlk adımda nerde olduğunuzu ve işin kategorisini belirtiyorsunuz.

İkinci adımda kayıt olmanız gerekiyor (eposta ile)

Üçüncü adımda bütçenizi ve işle ilgili ayrıntıları belirtiyorsunuz.

Ardından bu bilgiler avukatlarla paylaşılıyor ve avukatlar size (müvekkil olarak) teklif vermeye başlıyor.

Aynı şekilde bir avukat portal’ı kısmı da olması gerekiyor ürünün.

Is Sayfasi

Eklediğiniz her işin kendi sayfası oluyor. Burda avukatlardan gelen teklifleri görebiliyorsunuz. Mesajlaşmalarınız da gene burda ayrı bir sekme içinde görülüyor. Paylaşılan belgeler keza kendi sekmesinde bulunabiliyor. İşin ayrıntılarına gene aynı bölümden ulaşılabiliyor.

Avukat Profil Sayfaları

Sistemdeki her avukatın kendi sayfası oluyor; burdan baro üyelikleri, kaç senedir iş yaptıkları, önceki kullanıcıların yorumları gibi bilgilere erişip avukat hakkında fikir sahibi olabiliyorsunuz.


Olası Problemler

Türkiye’de avukatlık hizmetlerinde serbest pazar ilkelerinin işlemediğini, dolayısıyla reklam veremediklerini biliyorum. ABD’de yolda arabanızla giderken solda sağda reklam tabelalarında boy boy avukat reklamları görürsünüz; hatta TV’de reklamlar döner “Gelin X firmasına dava açıyoruz, siz de katılın” şeklinde…

Bu reklam durumunun acaba böylesi bir servisin yayınlanmasında sorun çıkartıp çıkartmayacağı araştırılması gereken bir konu.


Sonuç olarak, bu çok gerekli servisin olmaması için ben bir neden görmüyorum. Engeller varsa da Uber modeli ile ilerleyerek, yani bu şirketi yurt dışında kurarak vs, bir şekilde ilerlenebilir, ilerlenmeli.

Böylesi bir uygulamayı Phở üstünde kurgulamak isteyen olursa, bir önceki blogda duyurduğum minik fonun, sizin hizmetinizde olacağını belirtmek isterim; beni heyecanlandıran ve inandığım bir alan bu.

Phở ile ya da Phở’suz, umarım yakında böyle bir servisi Türkiye’de de görürüz.


(you must be logged in to rate)

One reply on “avukat-pazar.com”

You will get sued in seconds in Turkey and likely loose. Unlike USA turkey is very protectionist, Baro and other civil organizations would prefer not to be rated.

Leave a Reply