Categories
Turkish

Türkçe Programlama Dili

Program yazabilmek tipki 100 sene oncesinin okuryazarligi gibi az bulunur ama çok onemli bir meziyet. Bu noktada Turk genclerinin daha hızlı programlama öğrenebilmesi adına Türkçe bir programlama dili üretmek mantıklı olabilir.

Ornek vermek gerekirse gayet basit bir programlama dili olan PHP yerelleştirilerek biraz matematik bilgisine sahip birçok Turk insaninin programlamaya isinmasi sağlanabilir.

$degisken = $_SUNUCU["parametre"];
eger($degisken < 10) {
   yazdır "Uzgunum, daha büyük bir sayı girmelisiniz";
}

Genc işsizliğinin %25’e ulastigi ülkemizde bu onemli bir adim olacaktır.

PHP acik kaynak bir programlama dili. Dolayisiyla bunu yapmak zor ve maliyetli olmamalı. Tubitak ya da ulusal telekom operatörleri Boyle bir insiyatif alabilirler. Veya daha da ideali özel bir teşebbüs bunu üretip egitimlerini de SEBIT gibi bir platform uzerinden ticarilestirebilir.

Bu yaziyi bugun Twitter’da karsilastigim komik ama gercek Delphi’nin Eğitim Bakanligi’mizca lisanslarının alindigi ve okullarda öğretileceği haberi uzerine hızlıca yazma luzumu gordum. Tipki Saab’in eski ve kullanılmayacak olan teknolojilerinin lisanslanmasi mevzusunda olduğu gibi burda da yanlış bir adim atildigini üzülerek goruyorum. [tabi eğer bu da bir sahte haber degilse!]

Son olarak; bunun gecici bir çözüm olmasıni dilediğimi de belirtmek isterim. Keza ülkemizde yabancı dil okuryazarligi çok düşük oranlarda. Gonul isterdi ki, asil herkes yabancı dil konuşup dünyayla entegre olabilsin, ve Boyle bir girisime gerek bile olmasın. Ama bu ancak en erken 20 sene sonrasının dileği.


Bu yazinin sonradan eklenen devamina https://ideasforfree.org/2020/02/10/turkce-programlama-dili-2-bolum/ adresinden erisilebilir.


(you must be logged in to rate)

6 replies on “Türkçe Programlama Dili”

Leave a Reply